Světový den včel: Proč na něj Tropikalia upozorňuje Světový den včel: Proč na něj Tropikalia upozorňuje
Světový den včel: Proč na něj Tropikalia upozorňuje

Světový den včel: Proč na něj Tropikalia upozorňuje

Světový den včel byl po schválení Evropskou komisí zaražen do databáze mezinárodních dní OSN dne 20. května roku 2017. Cílem tohoto svátku je připomínat nezastupitelný význam včelařství pro zemědělský průmysl a obecně pro život na této zemi. Tropikalia v této souvislosti upozorňuje také na to, že člověk nesmyslně využívá vzácný včelí vosk.

 

Včela je nejdůležitějším organismem na světě

Včely medonosné patří jako jediné mezi univerzální opylovače, kteří zajišťují zachování biologické rozmanitosti krajiny pro udržení současné podoby světa. Jejich chov proto patří k nejvýznamnějším odvětvím zemědělského průmyslu. Včely prospívají lidem, rostlinám a celému životnímu prostředí, tak proč si jejich přínosu dostatečně nevážíme? Jen v České republice za poslední dva roky ubylo více než 30 tisíc včelstev, přičemž největší měrou se na tom podílí právě člověk.

Devastujeme přírodu pro vlastní potěšení

Za rapidním úbytkem včel stojí chemicky ošetřovaná pole a pro včely omezené zdroje potravy. Tím je oslabována jejich imunita, takže je častěji napadají zhoubné choroby. A aby toho nebylo málo, člověk včely zneužívá pro svou vlastní potřebu, když včelám odebírá jejich vosk, což je pro včelky důležitá surovina. „Včelí vosk je velmi vzácný a je ho nedostatek, proto by se měl přednostně využívat pro včelí společenstva, nikoliv pro vlastní potěšení,“ vysvětluje Zuzana Linhares, výkonná ředitelka a provozní manažerka firmy Tropikalia.

Dokonce i nákup vonné svíčky hraje roli

Včelí vosk má mnohostranné využití – používá se v kosmetice, medicíně, potravinářství, jako pomocník při úklidu, či dokonce při výrobě zbraní a v elektronice. Velice oblíbené je rovněž jeho využití při výrobě svíček, které sice mají pozitivní účinky na lidské zdraví, jenže jak už bylo  zmíněno výše, včelí vosk je vzácná, pro včely důležitá surovina. „Pro včely je dokonce mnohem složitější vyprodukovat včelí vosk než vyrobit med z nektaru rostlin,“ dodává  Zuzana Linhares. Z toho důvodu bychom měli dobře zvážit, jakým způsobem a jak často produkty ze včelího vosku používat, zvlášť když existují výborné alternativy v podobě sójového či kokosového vosku.

Sójový vosk je šetrnější k přírodě

Hlavním benefitem sójového i kokosového vosku je už samotný proces výroby – je to udržitelná a zelenější surovina. Stejně jako včelí vosk se jedná o přírodní vosky, avšak na rozdíl od včelího vosku nejsou nutné odebírat včelám ani jiným živočichům. „Konkrétně naše sójové a kokosové vosky mají certifikát o 100% přírodním složení, neobsahují parafín ani jiné chemikálie. Co se týká distribuce, v době Brexitu chyběla na českém trhu dodávka vosků z Británie, což byl primární dodavatel. Rozhodla jsem se proto najít si dodavatel na vlastní pěst a rozjela jsem úspěšnou distribuci španělského vosku v ČR a na Slovensku,“ říká Zuzana Linhares.

7 TOP výhod sójového a kokosového vosku

  • Neprodukuje saze, díky čemuž je plamen a hoření čisté.
  • Neobsahuje žádné živočišné složky, pesticidy ani toxické látky.
  • Má nižší teplotu tání.
  • Uvolňuje více vůní.
  • Pomaleji hoří, takže ušetříte na jeho spotřebě.
  • Je biologicky zcela odbouratelný.
  • Skvěle přijímá barvy a vůně (při výrobě svíček).

Na závěr pár nápadů, jak včelí den oslavit

Pokud patříte mezi milovníky vonných svíček, můžete si udělat radost tím, že si místo svíčky ze včelího vosku koupíte přírodní sójovou či kokosovou svíčku, avšak podle Zuzany Linhares z Tropikalia jde teď na jaře dělat ještě mnohem víc. „S příchodem teplého počasí můžete včelkám usnadnit život tím, že začnete dávat ven misku s vodou, nebudete neuváženě sekat trávník, zvlášť když v něm něco kvete,“ doporučuje Linhares a na závěr ještě dodává, že pokud máte tu možnost, vysazujte víc druhů květin a klidně se dejte i do zasetí přirozené květnaté louky.

 

Autor: Linda Tomsa Kalašová


Komentáře

Komentář musí být schválen předtím, než bude zobrazen

Net Orders Checkout

Item Price Qty Total
Subtotal 0,00 Kč
Shipping
Total

Shipping Address

Shipping Methods